A PHP Error was encountered
Severity: Notice
Message: Trying to access array offset on value of type null
Filename: page/format.php
Line Number: 181
Меркурій народився разом із будинком, який він прикрашає, у 1887 році. Тоді це було Управління залізниці, а вулиця назвалася 3 травня, на честь дати прийняття польської конституції. Cтатуя вінчає аттик неоренесансової споруди і є втіленням залізничного руху, як найшвидшого на той час.
Біля Меркурія можна побачити дітей, які тримають атрибути залізниці. На рясно декорованому фасаді над вікнами другого поверху також знаходяться алегоричні фігури Електрики, Механіки, Інженерії.
Цей будинок львів’яни знають добре, бо якраз тут знаходиться прохід в колишній пасаж Гаусмана – зараз проїзд Крива липа. Архітектором будівлі є Вінсент Равський молодший, випускник Львівської і Віденської політехнік. Автором скульптури є професор Львівської політехніки Леонардо Марконі (6.10.1835, Варшава – 1.04.1899, Львів). Його скульптури також можна побачити на аттику Львівської політехніки, будівлі Галицької ощадної каси („львівська статуя Свободи”), зараз це Музей етнографії, на фасаді Гранд-готелю, також скульптури на готелі Жорж виконані за проектом Марконі. І це далеко не повний список його культурної спадщини.
Фігура Меркурія є свого роду варіацією відомої праці Джованні да Болоньє (XVII ст.), де Меркурій представлений на голові Горгони – Марконі помістив його на колесі фортуни. Можна порівняти цю працю зі скульптурою француза Александра Фальгюера (XIX ст.) „Переможець півнячих боїв”, Марконі міг ознайомитися з нею під час навчання в Римі. Ковані залізні ворота було зроблено в слюсарній майстерні Яна Дашка.
"Меркурій" Джамболоньє | "Переможець півнячих боїв" А. Фальгюера |
У 1893-1939 роках тут постали готель і кав'ярня "Імперіаль". 1915-го в будинку зупинявся відомий американський письменник Джон Рід. Пізніше тут були торгівельний дім галантереї і парфумерії «Імпор», у 50-х роках XX ст. – середня сільськогосподарська школа з підготовки голів колгоспів, в часи СРСР і зараз – Фонд держмайна, також зараз тут знаходиться відділення „Укрсоцбанку”.
Рахунок для переказу коштів:
Благодійний фонд «Збереження історико-архітектурної спадщини м. Львова»
Відділення № 33 у м. Львів Центральної філії ПАТ «Кредобанк»
МФО 325365
Розрахунковий рахунок – 2600801961551
Код одержувача – 25254322
З поміткою: «Врятувати Меркурія»